Szemölcs eltávolítása házilag

Szemölcs eltávolítása házilag

Vírusok változatos fajtái vannak jelen mindennapi környezetünkben. A megfertőződés általában vagy egy különösen aktív vírussal vagy a vírusok nagy tömegével való találkozás, vagy a szervezetnek a vírusokkal szembeni átmeneti csökkent ellenállása következtében jön létre. A gyermekeknek a vírusokkal szembeni immunitása még nem egészen kialakult, ezért ők sokkal gyakrabban fertőződnek meg, ráadásul gyermekközösségben gyakran szinte járványszerűen jelenik meg a szemölcs valamilyen formája.

Közönséges szemölcs (verruca vulgaris)
A közönséges szemölcs leggyakrabban a talpon jelenik meg, de láthatjuk a kezeken, vagy a kézujjakon, gyakran a körmök körül. A talpi felszínen a teherviselés miatt nem tud előemelkedni a szemölcs, hanem benyomódik a bőrbe, ezért méretét gyakran nehéz felmérni. Ráadásul gyakran több szemölcs is látható egymás közelségében, melyek a mélyben összefüggenek. Ha nagy a szemölcs, panaszokat is okozhat, mert apró idegvégződéseket nyomhat. A tenyerek és talpak területén lévő igen sok idegvégződés a kezelést is nagyon nehézzé, gyakran fájdalmassá teszi. Ha nagyon nagy a szemölcs, az is gondot okozhat, hogy az eltávolításával okozott seb megnehezíti a járást, sőt, emiatt nehezebben is gyógyul.

A kezelés történhet radikálisan, azaz úgy, hogy a szemölcsöt helyi érzéstelenítésben elektrosebészeti úton, illetve lézer segítségével elroncsoljuk, vagy puhító előkezelés után kifordítjuk egy speciális eszközzel. Ilyenkor egy nyílt seb keletkezik, melynek gyógyulása 1-2 hét, nagyságtól, mérettől és elhelyezkedéstől függően. Kevésbé invazív módszer a folyékony nitrogénnel történő többszöri fagyasztás, vagy az erős savval történő többszöri ecsetelés. Ilyenkor ugyan nem keletkezik seb, de a kezelt terület általában gyulladt és fájdalmas lehet. A beteg számára egyértelműen a legkisebb megterhelést az otthoni ecsetelés jelenti, emiatt ez főleg gyermekeknél jön szóba, de ez gyakran 2-3 hónapot is igényel, s tapasztalatom szerint a betegek idő előtt elveszítik a türelmüket. Miközben arra vár a beteg, hogy spontán elmúljon a szemölcs (ritkán meg is történik), vagy csak egyszerűen halogatja az orvoshoz fordulást, gyakran inkább továbbszaporodik, azaz a környezetében újabb és újabb szemölcsök jelennek meg. Sajnos azt is le kell szögezni, hogy bármilyen módszerrel is történik az eltávolítás, a szakirodalom szerint kb. a szemölcsök több mint 30%-a recidivál, azaz visszanő.

Uszodaszemölcs (molluscum contagiosum)

Az uszodaszemölcs neve félrevezető, mert bárhol meg lehet kapni, nemcsak az uszodában. Lappangási ideje néhány hét. Gyermekközösségekben akár járványszerűen is terjedhet. Óvodások között 5%-os, általános iskolások között 7%-os gyakorisággal fordul elő. A test bármely pontján megjelenhetnek, általában 2-4 mm nagyságú fehér, kissé behúzott közepű kis szemölcsök, jellegzetesen a vakarás vonalában terjednek, környezetükben gyakran gyulladás figyelhető meg. Felnőtteknél ritkábban jelentkezik, de akkor általában az alhason vagy a nemi szervek környékén. Ezeket az apró szemölcsöket könnyen ki lehet emelni, ha a gyermek együttműködik. Az ecsetelést itt is meg lehet próbálni, de az a tapasztalat, hogy gyakran csak begyullasztja a környező bőrt, ám a szemölcs nem múlik el. Hatékony kezelés lehet még a folyékony nitrogénnel történő fagyasztás, vagy felnőtteknél az immunmoduláns krémmel történő kezelés. Mivel száraz bőrön sokkal könnyebben szaporodnak, sokat segít, ha a bőrt zsírozzuk. Ennek ellenére a legtöbb esetben több hónapig is eltart, amíg végül sikerül megszabadulni ezektől a kellemetlen szemölcsöktől.

Futószemölcs (verruca plana juvenile)
A futószemölcs elsősorban az arcon, esetleg a kézhátakon jelentkezik, apró, rendkívül lapos, bőrszínű növedékek formájában. Mivel fertőzésről van szó, számuk növekedhet, ezért eltávolításuk mielőbb indokolt.

A human papilloma vírus (hpv) több betegséget is okozhat az emberi szervezetben. Nem régen tudjuk, hogy a hpv felelős a méhnyakrák kialakulásáért. A bőrön a hpv elsősorban a nemiszervek körül okoz condilomának nevezett lapos, vagy függölyszerű bőrszínű szemölcsöket, amiket lézerrel, vagy ecseteléssel lehet eltávolítani.



Szemölcsök otthoni kezelése

A vírusos szemölcsök hajlamosak maguktól, heg hátrahagyása nélkül meggyógyulni. Előfordul, hogy begyulladnak, és a szervezet immunológia reakciója következményeként eltűnnek. Kezelni azért szükséges, mert fertőző hajlamuk igen nagy. A számos kezelési lehetőség közül olyat kell választani, ami a legkisebb károsodást okozza az adott területen a környező ép bőrben. Elterjedt kezelési forma a folyékony nitrogénes fagyasztás, mely gyors és hatékony, kevés fájdalommal járó módszer. A szemölcsök helyén a fagyasztást követően hólyag képződik, mely sterilen megnyitva néhány nap alatt gyógyul. Szükség lehet 2-3 alkalommal a kezelés ismétlésére.

Helyi érzéstelenítésben sebészileg eltávolíthatóak, akár éles szélű ún. Volkmann-kanállal, akár lézerrel. A sebészeti módszerrel azonban elég nagy az esély arra, hogy az eltávolítás túl felületes (ilyenkor a szemölcs kiújul), vagy túl mély (ekkor heg képződik).

Ecsetelő (ún. keratolítikus, azaz a szemölcsöt alkotó keratint oldó) kezelésre alkalmas készítmény számos gyógyszertárban, drogériában kapható, általában maró hatású oldattal lehetséges. Leggyakrabban a szalicilsavat használják. Az arcon, nemi szerven lévő elváltozások esetében korlátozottan használható. A kezelés előtt mindig kérjük ki bőrgyógyász véleményét, és kérjünk tanácsot a helyes használathoz. A szemölcs elhalt, felső részét naponta kíméletesen el kell távolítani, természetesen ebben a folyamatban csak erre a célra szánt, lehetőség szerint fertőtlenített eszközöket (ollót, reszelőt) használhatunk.

Hasonló eljárást igényel a kezelés sejtosztódást gátló anyag (citosztatikum) tartalmú ecsetelő alkalmazásakor. Ezeket a készítményeket csak orvosi javaslatra használhatjuk. Terhesség alatt nem alkalmasak a kezelésre.

Az immunrendszer működését serkentő gyógyszerek hatása mérsékelt, hosszú ideig szedve azonban a szemölcsök újraképződését megelőzhetik. A nemi szervek szemölcseinek új és hatékony kezelési lehetősége a helyileg, kenőcsben alkalmazott immunológiai terápia. Sajnos, ez Magyarországon még nem áll rendelkezésre.

Forrás: phlebo-med.hu és hazipatika.com

Saját tapasztalatom a következő az uszodaszemölcsök eltávolítására:  Bérescseppből – 2x 20 csepp/nap, és C-vitamin hozzá (az immunrendszerünk feltuningolására) majd Vincetoxicum D6 – nevű Homeopátiás golyócskákból 6db szedése, este és reggel 6 hétig. A szemölcsök 2 hónap alatt elmúltak.  Fontos : mentol tartalmú fogkrém, étel és ital fogyasztása tilos a kúra alatt. !!!!