Napégés kezelése házilag
A túlzott ultraibolya (UV-) sugárzás károsítja a bőrt. A leégést kiváltó napsugárzás mennyisége egyénenként változó a bőr pigment-tartalmának és a melanin-termelés fokozásának képességétől függően. A leégések többsége első fokú égési sérülés, s olykor napszúrással párosul..
Egyes esetekben láz, hidegrázás, gyengeség lép fel. A fájdalom 4 órával a behatást követően tetőzik, 2-3 napig tart, és 5-7 nap múlva a bőr hámlani kezd. A súlyos égés duzzanattal, hólyagosodással jár. Ismételt leégés hatására a bőr gyorsabban öregszik, megnő a bőrrák kockázata. A világos hajú és bőrű emberek nagyobb veszélynek vannak kitéve. Gyógyszerek is fokozhatják a fényérzékenységet. Nézzük meg, mivel érdemes védekezni leégés ellen.
1. Először a hűtés
A legfontosabb a bőr lehűtése. Áztassuk a leégett testrészt hideg vízben, vagy tegyünk rá hideg borogatást 15 percig, hogy csökkenjen a duzzanat.
Ha mindenütt leégtünk, engedjük tele a kádat hűs vízzel, és szórjunk bele finomra őrölt zablisztet.
Készítsünk egy kanna zöld teát, és hagyjuk kihűlni. Áztassunk egy rongyot a főzetbe, és borogassuk vele az érintett bőrfelületet. A zöld tea olyan összetevőket tartalmaz, amelyek segítenek megóvni a bőrt az ultraibolya sugárzás okozta károsodástól, és csökkentik a gyulladást.
Főzzünk borsmentateát, vagy keverjünk 2 csepp borsmentaolajat egy pohár langyos vízbe. Hűtsük le a keveréket, és puha ronggyal finoman törölgessük át a leégett bőrfelületet.
2. Fájdalomcsillapítók a kamrából
A fájó bőrt finoman borogassuk uborka- vagy burgonyaszeletekkel. Mindkettő tartalmaz olyan összetevőket, amelyek lehűtik a felhevült szöveteket, és csökkentik a duzzanatot.
Törjünk fel egy E-vitamin-kapszulát, majd a tartalmát kenjük a bőrünkre.
3. Védőréteg
Egyenlő arányban keverjünk össze árpát, kurkumát és joghurtot, majd kenjük be a krémmel a leégett bőrt.
Alkalmazzuk tojásfehérje, méz és varázsmogyoró keverékét (vagy bármelyiket magában).
Kenjünk frissen vágott levélből préselt aloe verát vagy valamilyen, a növény zselés nedvét tartalmazó készítményt a fájó bőrfelületre.
Az orbáncfű fertőtlenítő és fájdalomcsillapító hatású, már évszázadok óta használják sebek és égési sérülések gyógyítására. Kenőcs és szájon át szedhető készítmények formájában is alkalmazhatjuk, de vigyázzunk, mert az utóbbiak a kezelés alatt még érzékenyebbé teszik a bőrt a káros sugárzásra.
4. A megelőzés ereje
Mindig kenjük be a bőrünket legalább 15-ös faktorú naptejjel, fél órával azelőtt, hogy kimennénk a szabadba. Vegyük rá szeretteinket is, hogy ugyanezt tegyék.
Délelőtt 11 és délután 3 óra között minél kevesebb időt töltsünk a napon. A napsugárzás ilyenkor a legerősebb. Ha a bőrünk könnyen leég, vagy a kórtörténetünkben előfordult már bőrrák, ne kockáztassunk. Öltözzünk fel a napon is: viseljünk hosszúnadrágot, hosszú ujjú inget, széles karimájú kalapot és napszemüveget.
Érdekesség: Egy 2001-ben végzett vizsgálat szerint a világos bőrű emberek paradicsomszósz fogyasztásával könnyebben megelőzhetik a leégést. Vélhetően a paradicsomban található likopin segít megóvni a bőrt az ultraibolya sugarak káros hatásától. Viszont soha ne használjunk azonban olajat vagy zsírt bőrünk bekenésér, mert ezek a szövetekbe zárják a hőt, és a bőr gyakorlatilag megsül.
Forrás: otthonigyogymodok.hu