A munka menete
1. Tegyük a festendÅ‘ felületet por- és zsÃrmentessé. TávolÃtsuk el a régi hÅ‘szigetelÅ‘ szalagokat.
2. EllenÅ‘rizzük az ablakok általános állapotát, végezzük el az esetleges idÅ‘szerű javÃtási beállÃtásokat. Ne feledjük el, hogy a festés utáni hibajavÃtás többletmunkát és felesleges bosszúságot okoz.
3. Szereljük le az ablakszárnyakat, és helyezzük kényelmes magasságú festőállványra vagy asztalra.
4. VésÅ‘vel távolÃtsuk el a repedezett, meglazult gittet. Ha a gitt állapota indokolja, legjobb az egészet eltávolÃtani. A vésÅ‘t mindig a fa és a gitt felÅ‘l használjuk, sohase az üvegnél. Az ablaküveg könnyebben megreped, mint gondolnánk.
5. Az ablakszárnyak alsó léceirÅ‘l és az oldallécek alsó, kb. 20 cm-es részérÅ‘l maradék nélkül távolÃtsuk el a régi festékrétegeket. Az ablak és a keret többi részérÅ‘l a repedezett, táskásodó részeken kaparjuk le a régi festéket. Olyan területeken, ahol a festék erÅ‘sen az alaphoz tapad, elegendÅ‘ a mattÃtó csiszolás, használjunk festékkaparót és csiszolópapÃrt. HÅ‘légpisztoly használata esetén különös óvatossággal dolgozzunk, mert a hirtelen hÅ‘mérséklet-változás miatt az üveg könnyen megreped.
6. Az ablakkeret és az ablakok derékszögű éleit csiszolópapÃrral enyhén kerekÃtsük le, Ãgy a festék jobban tapad a felületen, és hosszabb ideig ellenálló marad.
7. Ha úgy Ãtéljük meg, hogy a festendÅ‘ felületek nedvességtartalma magas, hagyjuk Å‘ket néhány napig száradni.
8. Ismételt portalanÃtás után a fatiszta felületeket kenjük be lenolajkencével. A lécek végzÅ‘déseibe alaposan itassuk be az anyagot.
9. Végezzük el a gittelést. Szilikontartalmú gitt használata nem javasolt, mert az nem festhető.
10. Ragasztószalaggal védjük az üveget. A ragasztáskor ügyeljünk arra, hogy a ragasztószalag széle kb. 2 mm távolságra legyen a gitt szélétől.
11. Alkidgyanta-tartalmú alapozófestékkel vagy hÃgÃtott olajfestékkel végezzük el az alapozófestést.
12. Amikor az alapozó megszáradt, helyezzük vissza az ablakot a keretre, és ellenÅ‘rizzük az illeszkedést. Hogyha szükséges, végezzük el a beállÃtásokat, esetleges javÃtásokat. EllenÅ‘rizzük a gitt állapotát, ha kell, javÃtsuk ki.
13. Két rétegben fessük le a felületet.
14. A festés befejezése után azonnal távolÃtsuk el a ragasztószalagot, majd a száradás után új szigetelÅ‘szalagot ragasszunk fel.
Megjegyzések
A már mázolt fafelületeknél nem javasolt ún. lazúrbevonat kialakÃtása, mert a fa szÃvóképességének egyenletessége bizonytalan, a lazúrfelület foltos lehet.
Kültéri fafelületeknél nem javasolt az egyébként esztétikai okokból alkalmazott tapaszanyagok használata. A tapasz a legkevesebb kötőanyagot tartalmazó és legvastagabb rétegben alkalmazott anyaga a mázolásnak,
a legkevésbé áll ellen a nedvességnek.
Az igényes, esztétikailag elfogadható mázolómunkánál minden rétegfelhordási művelet után a felületet célszerű megcsiszolni.
Forrás: Lukovics Éva mérnök Ãrása