Gyümölcstea házilag

Gyümölcstea házilag

Gyümölcsteát készíteni nagyon könnyű. A téli estéken jól elszórakozhatunk a különféle mixek elkészítésével. A hozzávalókat nagy részét tea és bio boltban vásároltjuk meg, vagy a könnyen beszerezhető gyümölcsöket, mi magunk száríthatjuk, aszalhatjuk hozzá.

Ha már bioboltba járunk, akkor legalább egy tucat finomságot vásároljunk össze, mert jól jöhet még később, mivel nincs szabály, merjünk kísérletezni. Egyébként nyáron, lehűtve is nagyon finom hűsítő, jeges teát készíthetünk belőle. Italaink koffeinmentesek, így a gyermekek is fogyaszthatják.

Sokan tisztított, vagy ásványvízből főzik a gyümölcsteát, mert azt állítják, hogy a klóros csapvíz jelentősen lerontja az aromák kioldódását. Lehet vele kísérletezni, de én nem szöszmötölök ilyesmivel. A javaslatom a minél intenzívebb kioldódásra a következő: legalább 10-12 percig áztassuk a kész keveréket a felforralt vízben, az adag pedig 2-3 evőkanál gyümölcstea keverék legyen, 1 literhez számítva.

És az én kedvenc gyümölcstea receptjeim

Téli varázs
Hozzávalók:  almadarabok, körtedarabok, hibiszkuszvirág, szárított almadarabok és körtedarabok

Mangós finomság
Hozzávalók: almadarabok, hibiszkuszvirág, bodza, csipkebogyóhéj, szárított papaya, mangópelyhek, maracuja

Esti hangulat
Hozzávalók:  csipkebogyó, kandírozott citrom és narancshéj kis darab fahéj és aszalt almakocka

Szerelem
Összetétel:  mazsola, narancshéj, aszalt meggy, bodza, rózsaszirmok, fahéj

Erdei mese
Hozzávalók:  vörös és fekete áfonya, eper, hibiszkuszvirág

November
Összetétel:  hibiszkusz, aszalt alma, ribizke, meggy, narancs héj, kevés fahéj, pár szem szegfűszeg

Megfázásra
Összetétel: hársfa virág, bodza virág, csipkebogyó, málnalevél, csipet borsmenta, orbáncfű (ezt a receptet egy természetgyógyász barátom javasolta)

Az elkészült gyümölcsteánkat természetesen még tovább ízesíthetjük is,  de javaslom az aromák elkerülését. Én gyakran használok mézet, narancslét, citromot, gránátalma sűrítményt, koriandert, szegfűszeget, vaníliát.

Tippek a gyümölcsök házilagos szárításához:
1.  Beszerzünk egy aszaló gépet (Philips, Moulinex,  Bosch, stb…) és a használati utasítást követve aszalunk.
2. A legmelegebb nyári hónapokban a napon szárítjuk ki a megmosott, kimagozott és vékonyan felszeletelt gyümölcsöket.  A rovaroktól szúnyoghálóvak védjük őket.  Legalább 2-3 nap szükséges a kiszáradáshoz.
3.  A lakásban pedig – irány a sütő,  alacsony hőmérsékleten aszaljuk a nagyon vékony szeletekre felvágott gyümölcsöket,   órákon át, ha szükséges.

A cikket Hujbert Eszter küldte