Megfázás kezelése házilag

Megfázás kezelése házilag

Bizony megérkezett a hűvös, nyirkos idő, amiről elsők között eszünkbe jut a nátha, megfázás és annak kellemetlen tünetei. Ha velünk is előfordul, hogy fáj a torkunk, folyik az orrunk, nem kell egyből az orvoshoz rohanni. Kiváló házi praktikák vannak, amelyek segítenek megelőzni a betegség kialakulását, vagy enyhíteni annak tüneteit.

De nézzük mik is a tünetei egy-egy heveny hurutos betegségnek.
A legjellemzőbbek a vizes orrfolyás, tüsszögés, torokfájás, fejfájás. Ebben az időszakban még fontosabbá válik a rendszeres kézmosás, ugyanis a kórokozók érintkezés útján is terjednek, de köhögéskor és tüsszentéskor a levegőbe kerülve is fertőznek.

Mint minden betegségnél a megelőzés a legfontosabb. A nátha ugyan nem egy komoly betegség, de igen kellemetlen tud lenni. Mindennek a kulcsa az erős immunrendszer, amelyhez elengedhetetlen a helyes táplálkozás, a mozgás, de ilyenkor ősszel és télen nem árt egy kis segítség és kúraszerűen immunerősítő szereket szedni.

De mit tegyünk, ha már elkerülhetetlen a betegség és kínoz a nátha
Talán kevésbé köztudott, de megfázás esetén lehet egy kis hőemelkedés, ami még hasznunkra is válhat, ugyanis a vírusok, baktériumok megsemmisítését segíti, és ezzel is beindul a gyógyulási folyamat. Természetesen a 39-40 fokos láz már veszélyes, így azt már érdemes csillapítani, és ha nem megy, akkor orvost hívni. Alacsonyabb láz esetén azonban ne gyógyszert, hanem fűzfa- nyírfakéreg főzetét alkalmazzuk, ami szalicilsav-tartalmú. Régen egyébként ezt a szegények aszpirinjének is nevezték.

Kiváló láz- és fájdalomcsillapító. De ugyanilyen hatékony lehet a magas láz ellen a hűtőborogatás. Mindkét lábat langyos vízbe beáztatott kendővel kell betekerni a bokától a térdig, mindaddig, amíg a láz lecsökken 38 fok alá. Ez nagyjából 20 percet vehet igénybe.

Azonban ha láz nem is, de a nátha annál jobban kínoz minket, akkor nagyon hatásos lehet egy-egy jól megválasztott tea, mint a bodza, hársfavirág, csipkebogyó, borsmenta vagy akár a citromfű. Fontos, hogy a teát mézzel ízesítsük, ami még inkább elősegíti a gyógyulást. Ha mindez megvan, akkor nincs más dolgunk, mint bebújni az ágyba, forró teát kortyolgatni és kiizzadni a betegséget. Köhögéscsillapításra kiváló a lándzsás útifű, mályva vagy akár a zsálya forrázata. A torokban lerakódott váladék feloldására, pedig kakukkfű, ökörfarkkóró-virág, tavaszi kankalin gyökér és édesgyökér keverékéből készült gyógytea fogyasztása javasolt.

Ha már megfáztunk, de mégsem szeretnénk magunkat teával kúrálni, vannak egyéb házi praktikák is, amik talán nem annyira csábítóak, de annál hatásosabbak. Sokan esküsznek a mézes házi pálinkára, ami kétség kívül az egyik legkellemesebb kúra, azonban ennél sokkal hatékonyabb a reszelt fokhagyma krémes natúr joghurttal. Reszeljünk le három-négy gerezd fokhagymát és keverjük el egy pohár natúr joghurtban. A fokhagyma erős vírusölő tulajdonsággal bír, a joghurtban elkeverve nem leszünk „illatosak” tőle. A fokhagymás keveréket öblítsük le két érett citrom vagy narancs kifacsart levével, amit egy kevés ásványvízzel hígítottunk. Ezt a csodareceptet érdemes hetente két-három alkalommal megismételni, méghozzá reggeli előtt.

Ha már ittunk egy kis teát, ettünk egy kis fokhagymát, de feledkezzünk meg a jól bevált húslevesről, aminek a látványa is önmagában gyógyít. De ugyanezt megtehetjük csak zöldségekből is, ami jóval rövidebb idő alatt elkészül, de hasonlóan ízletes. Vacsora után, pedig jöhet egy jó nagy adag C-vitamin. A C-vitamin megtalálható többek között az édes paprikában, a kapor zöldjében, a káposztában, narancsban, citromban.

Nem csak belsőleg, de külsőleg is gyógyíthatjuk magunkat, amire kiválóan alkalmas a fürdő. Fontos azonban, hogy fürdők alkalmával feltétlenül figyelni kell arra, hogy az illóolajok emulgeált formában legyenek, hiszen ellenkező esetben nem oldódnak a vízben, azaz nem oszlanak el egyenletesen, és ez bőrproblémákat okozhat. Bedörzsölések alkalmával az illóolajokat használat előtt semleges bázisolajban – például mandula-, jojobaolaj – kell elkeverni.

Nagyszerű fürdő készíthető, ha 5-10 csepp illóolajat összekeverünk, például két-három evőkanál mézzel, tejföllel, tojássárgájával, folyékony szappannal, tusfürdővel, esetleg egy-két maroknyi tengeri sóval és így adjunk a vízhez.

Ha már ettünk, ittunk és ráadásul egy jó fürdőt is vettünk, akkor készülhetünk a lefekvéshez, ami valljuk be egy náthás időszakban nem igazán pihentető. De erre is van megoldás, méghozzá egy jó inhalálás. Nem kell hozzá más csak egy kis eukaliptusz olaj, ami megszünteti az orrdugulás és enyhíti a kellemetlen fejfájást és a rossz közérzetet is.

Jó gyógyulást mindenkinek!

Forrás: noinetcafe.hu