Ekcéma kezelése házilag

Ekcéma kezelése házilag

Az ekcéma olyan bőrgyulladás, amelynek a tünetei a hámló, vörös, száraz bőr, esetleg nedvezéssel járó erős viszketés. Az ekcéma minden korosztályban és mindkét nemnél előfordul. Csecsemő- és gyermekkorban az atópiás ekcéma(veleszületett, belső eredetű ekcéma) a leggyakoribb.

Az ekcéma krónikus, vagyis hosszantartó állapot, az időről-időre jelentkező fellángolásokat tünetmentes időszakok tarkítják. Az ekcéma lehet enyhe és lehet olyan súlyos állapot, hogy az alvást is zavarja. Leggyakrabban az arc, a nyak, a könyök, a csukló, a térd és a boka területén fordul elő. Gyakran először csak viszketést tapasztal az ember, majd idővel a terület kivörösödik és kidörzsölődik.

Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség, a világ népességének 10%-a szenved valamilyen fajtájában. Mivel az ekcéma legtöbbször belső eredetű, kezelni is belsőleg kell, amihez a vértisztító füvek a legmegfelelőbbek.

Népi gyógymódok az ekcéma ellen:

  • Készítsünk csalán teát és fogyasszuk kúra szerűen reggel éhgyomorra és napközben további 1-2 csészével.
  • A bőrizgató savas és szárító szappanok helyett használjunk zsíros vagy krém alapú szappant
  • A viszkető bőr a legtöbb ember esetében javulni fog, ha csak elkezd több vizet inni, és halolajat fogyasztani.
  • Gyakori oka a száraz és viszkető bőrnek a tápanyaghiány, mint például a cink, szelén, biotin és a B-vitaminok
  • Szedjünk A- és F-vitaminokat a bőr állapotának javítására illetve mikroelemeket (cinket és ként) a hámosodás elősegítésére
  • Ajánlott tengerifürdő-kezelés
  • Gyorssegély: viszketés csillapítására áztassunk egy mosdókesztyűt jéghideg tejbe és helyezzük a viszkető területre.
  • Adjunk finomra őrölt zablisztet a fürdővízhez, ez is csökkenti a viszketést

Az indiai orvosok szerint a vizelet ivásával(1 csepp naponta) főleg a súlyos, más módszerekkel nem kezelhető betegségeket lehet gyógyítani, mint amilyen a tüdő asztma, a bélbetegségek nagy része, ekcémák.

A gotu kóla tinktúra vagy kapszula segít csillapítani a viszketést. Ha kivonatot veszünk, mindig 1 részt hígítsunk fel 5 rész vízben. A Gotu Kola-t használják szifilisz, reuma, a lepra, a mentális betegségek és az epilepszia kezelésére. Ösztönözi vizelést és enyhíti a fizikai és szellemi kimerültséget, továbbá hasmenés, szem betegségek, gyulladások, asztma, magas vérnyomás, májbetegségek, vérhas, húgyúti fertőzések, ekcéma, pikkelysömör kezelésére is használják. Egyes gyártók a növényi kiegészítőként a rák kezelésére is ajánlják. Itthon egyenlőre nem kapható, de interneten megrendelhető.

Szűz kókuszolaj azonnali nyugtató hatással van az ekcémára, a dermatitisre és egyéb bőrproblémákra. A hatékony összetevője az un. Lauruic sav (anyatejben is megtalálható), amely széles körben ismert antivirális és antibakteriális tulajdonságairól. Mivel egyáltalán nincs mellékhatása, egy nagyon vonzó lehetőség az ekcéma kezelésére.

Táplálkozás és étrend-kiegészítés

  • Az ómega-3 zsírsavak csökkentik a gyulladást, és enyhíthe­tik az allergiás reakciókat, ezért fogyasszunk sok diót, avokádót, lazacot, makrélát, tonhalat.
  • Az ómega-3 zsírsavak másik kiváló forrása a lenmagolaj. Együnk belőle naponta legfeljebb egy evőkanállal. Jótékony tulajdonságai főzéskor elvesznek, ezért keverjük inkább saláta­öntetekbe vagy joghurtba.
  • A bőr viszketésének enyhítése és kiszáradásának megelőzése érdekében szedjünk naponta E-vitamint. Étrendi úton hozzá juthatunk többek között a búzacsírából, a növényi olajokból, a diófélékből és az olajos magvakból. Vigyázat! Véralvadásgátló gyógyszerekkel együtt csak orvosunk beleegyezésével alkal­mazhatunk E-vitamin-kiegészítőket.
  • Ügyeljünk arra, hogy elegendő A-vitamint fogyasszunk. Az A-vitamin ajánlott napi mennyisége  800—1000 mikro-gramm. Túl nagy adagban viszont mérgező is lehet, ezért – kü­lönösen a gyerekek esetében – sokkal jobb, ha élelmiszerekből fedezzük a megfelelő mennyiségű béta-karotint (amit a szer­vezetünk aztán A-vitaminná alakít). Jó forrásai közé tartozik a máj, a halmáj, a sárgarépa, a sötétzöld levélzöldségek, a sárga gyümölcsök, a tojássárgája, valamint a tejtermékek.

Vigyázat! Ekcémával nem szabad úszni, mert a klór irritálja az egyébként is érzékeny bőrt. Az úgynevezett atópiás ekcéma – amelyet leggyakrabban a különféle ételekre való érzékenység okoz – a bőr gyulladása, amely viszketéssel, hámlással, kivörösödéssel és pörsenésekkel párosul. A bőr ellenálló képessége csökken, így érzékenyebben reagál a külvilág támadásaira, például az uszodavíz klórtartalmára.

Mi okozhatja? A bőrtünetek hátterében előfordulhat az emésztő- a hormonális és az immunrendszer betegsége, de lelki okok is kiválthatják. Az atópiás ekcéma öröklött hajlamon alapuló betegség.

Forrás:  testunkegeszsegunk.blog.hu és otthonigyogymodok.hu